MY NA FACEBOOK'u

ZOBACZ GALERIĘ

Cienie zapomnianych kultur 2011
Galeria Cysterska
Cienie zapomnianych kultur 2013
Zobacz nas na You Tube
Cienie zapomnianych kultur 2010
Cienie zapomnianych kultur 2009
Cienie zapomnianych kultur 2008
Spichlerz w światłocieniu

"Cienie... 2016" - architekura, wspólnota i muzyka na styku kultur

25.10.2016

Za nami już kolejna, 9. edycja „Cieni zapomnianych kultur” organizowanych przez nasze stowarzyszenie od 2008 roku w dawnym opactwie cystersów w Kołbaczu. Tematem wiodącym tegorocznego spotkania w spichlerzu była architektura i wspólnota, a w relacje te wprowadzał ceniony reporter i fotograf Filip Springer.

Autor przenikliwie i błyskotliwie obserwujący polską rzeczywistość i jej architektoniczne wytwory (często absurdalne i nieprzyjazne dla człowieka), przyciągnął do Kołbacza liczną publiczność. Podczas prezentacji ilustrowanej fotografiami ze swoich projektów, Springer przedstawiał przykłady działań w architekturze, które łączą (jak np. meble podwórkowe) oraz tych, które dzielą (jak płoty grodzonych osiedli), a nawet próbują wyeliminować pewne grupy ludzi (jak np. kolce i barierki wymierzone w osoby bezdomne). Zjawisko zamkniętych osiedli Spinger tłumaczy jednorodnością kulturową współczesnej Polski - to wg niego sposób na szukanie odrędności, wyróżnienia się od sąsiadów. Odzielamy się sami od siebie i nie da się tego wyjaśnić względami bezpieczeństwa - bo Polska, jak mówi reporter, należy do najbezpieczniejszych krajów w Europie.   

Springer wskazywał także na przykłady egoistycznych działań w przestrzeni miejskiej, nieliczących się ze wspólnotą i próbujących zdominować ją oraz krajobraz. Reporter podkreślał jednocześnie funkcjonalny charakter architektury, której sens i przeznaczenie powinny wyrażać czasowniki (wypoczywać, spotykać się, pracować, spać itd). W trakcie imprezy można było kupić książki Filipa Springera i zdobyć podpis autora.

Spotkanie poprzedziła wystawa fotografii Dagmary Maciejewskiej, która utrwaliła podwórka Kołbacza i okolic, liczne meble podwórkowe i toczące się wokół nich codzienne życie. Wystawa była dla gości zaproszeniem w przestrzeń lokalnej wspólnoty, a dla mieszkańców okazją do przyjrzenia się i docenienia miejsc wspólnych spotkań.

W drugiej części wieczoru odbył się koncert zespołu SEFARDIX, którego muzyka niosła przesłanie wielokulturowej tradycji i wspólnoty przeżyć. Śpiewana po grecku muzyka sefardyjska przenikała się z orientalnymi wątkami rodem z Azji, etniczny klimat z jazzową improwizacją. Hipnotyzujące wokalizy Jorgosa Skoliasa oraz wirtuozeria braci Oleś (kontrabas i perkusja) tworzyły muzyczną aurę wieczoru.


video: Mirek Cofta

Projekt „Cienie zapomnianych kultur” współfinansowany był z dotacji Powiatu Gryfińskiego, z budżetu Województwa Zachodniopomorskiego oraz jak co roku - dzięki wsparciu lokalnych partnerów, przyjaciół pocysterskiego Kołbacza, firm: Elte, Odra Land, Asko-Tech, MN Sport, Karotka, UST Zbigniew Skrzypa, Zakładu Doświadczalnego Instytutu Zootechniki Kołbacz, Alicji i Henryka Krawczyków, Elżbiety i Marka Matejczuków. Nowym, ważnym mecenasem projektu jest w tym roku sieć sklepów NETTO. Wsparcie sprzętowe w nagłośnieniu i oświetleniu koncertu zapewnił nam jak co roku Gryfiński Dom Kultury. Bez tylu życzliwych nam osób i firm nie byłaby możliwa realizaja tegorocznego spotkania. Ogromne, serdeczne - DZIĘKI!!!

Patronat medialny nad wydarzeniem objęli: TVP Szczecin, Radio Szczecin, Gazeta Wyborcza, Gazeta Chojeńska, Infoludek.pl, Stargardzka.pl - jesteśmy wdzięczni za wsaparcie, które pozwala nam przyciągać do Kołbacza tak ciekawą nowych spotkań publiczność.

Relacje i zapowiedzi:
http://radioszczecin.pl/1,343830,wiadomosci&dtx=&szukaj=&go=morelist&s=2
http://gazetachojenska.pl/gazeta.php?numer=16-41&temat=2
http://szczecin.wyborcza.pl/szczecin/1,34959,20773228,filip-springer-w-pocysterskich-murach.html
https://infoludek.pl/wydarzenia/cienie-zapomnianych-kultur/
 
fot. Mirosław Cofta
Robert Górski (fot. 22-24, 36)

Mapa dźwiękowa Kołbacza

Efekt nagrań terenowych zrealizowanych przez lokalną młodzież pod kierunkiem Michała Zygmunta, w ramach projektu "Ogród inspiracji" WIĘCEJ...

Mapping 3D

Inspirowany historią opactwa cystersów w Kołbaczu, zrealizowany podczas "Cieni zapomnianych kultur" 29 września 2018 r. WIĘCEJ...

Rozeta inspiruje

Słynna kołbacka rozeta inspiruje i dziś - stanowi atrakcyjny motyw dla wzornictwa i promocji regionu. WIĘCEJ...

Życie w kolektywie

Wystawa prezentująca społeczność Kołbacza i okolic zorganizowaną wokół socjalistycznej idei agromiasta. WIĘCEJ...

Pierwszy Film o Kołbaczu

Film powstał w ramach warsztatów filmowych dla młodzieży Polska.doc (11-17 lipca 2011 r.). WIĘCEJ...

Podróż przez Weizacker

Strój pyrzycki, strój Weizacker... Dwie nazwy splecione w jedną, niezwykłą historię... WIĘCEJ...

Doba z cystersami

Wystawa fotografii Piotra Kubickiego, której wernisaż odbył się 25 października 2008 roku, podczas pierwszej edycji projektu kulturalnego „Cienie zapomnianych kultur”. WIĘCEJ...